Telefondan Telefona Şarj Transferi Mümkün Olacak

Telefondan Telefona Şarj Transferi Mümkün Olacak

1468

Taşınabilir şarj cihazları (power bank) sayesinde cep telefonlarını dışarıda şarj etmek konusunda önemli bir rahatlık kazanıldı. Fakat teknoloji şirketleri bu konuda dur durak bilmiyor. Yeni nesil yüksek performanslı, büyük ekranlı telefonlara şarj yetiştirmek zor olduğu için, bu defa farklı bir çözüm gündemde: Telefondan telefona şarj transferi!

Japon teknoloji devi Sony, telefonlar arasında şarj aktarımını mümkün kılan bir çözüm için önemli bir patent aldı. Şirketin amacı bu konuda tüm üreticilere teknoloji satarak bundan para kazanmak.

‘Pardon, şarjından alabilir miyim?’

Bir süredir farklı üreticiler bu konuda araştırmalar yapmaktaydı fakat Sony, ipi ilk göğüsleyen şirket oldu. Alınan patent sadece cep telefonlarını değil, tablet ve taşınabilir bilgisayar gibi cihazları da kapsıyor. Uygun aparatlarla kullanıcılar, cihazlar arası şarj aktarımı yapabilecek. Yani şarjınız azaldığında, bir arkadaşınızın telefonundan şarj alabileceksiniz.

 

Veri transferi de kolaylaşıyor

Sony’nın aldığı patent oldukça kapsamlı. Cihazlar arasında pil gücü aktarımının yanı sıra, bu teknoloji kablosuz veri transferini de çok basit hale getirecek. Mobil cihazlardan birbirlerine yüklü miktarda veriyi kablosuz biçimde çok kısa sürede transfer etmeyi mümkün kılacak bu teknolojinin ne zaman günlük hayatta kullanılabilir olacağı henüz belli değil. Sony, rekabet avantajı açısından bu konuda elini çabuk tutup, 2020’den önce pazara sürmeyi planlıyor.

Yazar Hakkında

Gazeteciliğe 1996'da, PC Magazine Türkiye’de muhabir olarak başlayan Erdal Kaplanseren; Yeni Yüzyıl, Milliyet, Vatan, Posta ve Hürriyet gazetelerinde teknoloji yazarlığı ve editörlüğü yaptı. PC Magazine, .net ve PCnet gibi dergilerde editörlük ve yayın yönetmenliği görevlerini yürüttü. Kariyerine Radyo Kozmos, NTV Radyo ve CNBC-e ile farklı mecralar ekledi. Hürriyet ve Doğan Burda gruplarında dijital yayıncılık konusunda görevler aldı, yöneticilik yaptı. 2014'te Doğan Grubu'ndan ayrılarak kendi içerik girişimi olan Layka'yı kurdu. Dijital yayıncılık hizmetlerinin yanı sıra Tekno TV adlı video blogu ile Teknolog.com adlı teknoloji haber blogunu hazırlıyor.

İlgili Yazılar