Instagram’da Çoklu Canlı Yayın Dönemi Başlıyor!

Instagram’da Çoklu Canlı Yayın Dönemi Başlıyor!

1943
main

Fotoğraf ve video paylaşımı konusunda çok kısa sürede önemli yol kat eden Instagram, Hikayeler ve canlı yayın özellikleriyle son dönemde büyük bir çıkış yakaladı. Rakibi Snapchat’i kısa sürede ekarte eden Instagram, canlı yayın özelliğini zenginleştirecek önemli bir hamle yaptı. Yakında kullanıma sunulacak bu yenilik sayesinde insanlar canlı yayın sırasında birbirleriyle daha fazla etkileşim içine girebilecek.

Instagram’ın belki de en az kullanılan özelliği olan canlı yayın, bundan böyle daha etkileşimli olacak. Şirketin getireceği yeni özellik sayesinde canlı yayın sırasında insanlar birbirleriyle daha zengin iletişim kurabilecek.

Gelecek yeni özellikle birlikte canlı yayınlarda insanlar birbirlerini yayına ekleyebilecek ve bölünmüş ekran üzerinden ortak yayın yapabilecek. Google’un canlı yayın uygulaması Hangouts üzerinde uzun süredir sunduğu bu özellik, Instagram ve Facebook yayınlarına canlılık getirecek gibi görünüyor.

Test aşaması devam ediyor

Test aşamasında olan çoklu canlı yayın özelliğinin bu ay içinde devreye girmesi bekleniyor. Uygulamaya geçmesinden sonra, Instagram’da canlı yayın başlattıktan sonra bir arkadaşınızı canlı yayına davet edebileceksiniz. Karşı taraf da bu daveti kabul ettiğinde ekran ikiye bölünecek ve çoklu canlı yayın izleyiciye görünecek.

Benzer bir hamle geçtiğimiz haftalarda Snapchat’ten gelmişti. Snapchat, bu özelliği Facebook’tan kopyalamıştı.

Yazar Hakkında

Gazeteciliğe 1996'da, PC Magazine Türkiye’de muhabir olarak başlayan Erdal Kaplanseren; Yeni Yüzyıl, Milliyet, Vatan, Posta ve Hürriyet gazetelerinde teknoloji yazarlığı ve editörlüğü yaptı. PC Magazine, .net ve PCnet gibi dergilerde editörlük ve yayın yönetmenliği görevlerini yürüttü. Kariyerine Radyo Kozmos, NTV Radyo ve CNBC-e ile farklı mecralar ekledi. Hürriyet ve Doğan Burda gruplarında dijital yayıncılık konusunda görevler aldı, yöneticilik yaptı. 2014'te Doğan Grubu'ndan ayrılarak kendi içerik girişimi olan Layka'yı kurdu. Dijital yayıncılık hizmetlerinin yanı sıra Tekno TV adlı video blogu ile Teknolog.com adlı teknoloji haber blogunu hazırlıyor.

İlgili Yazılar