Arabada Uyumayı Seven Bebekler İçin Ford’dan Akıllı Beşik

Arabada Uyumayı Seven Bebekler İçin Ford’dan Akıllı Beşik

1703

Ebeveynlerin en büyük dertlerinden biri, bebeklerini uyutmak olmalı. Gündüzleri kendiliğinden uykuya dalan bu miniklerin, gece olunca gözlerini faltaşı gibi açması ve denenen hiçbir yöntemin çare etmemesi hayatın cilvelerinden biri. Fakat bebeklerin ve küçük çocukların en sevdiği uyuma yöntemlerinden biri araba koltuğunda sallanarak gitmek. Bu konuda pek çok bilimsel saptama var. Gelin görün ki ebeveynler için bu bilimsel açıklamaların bir anlamı yok çünkü gece vakti boş sokaklarda arabayla dolaşmak pek eğlenceli değil. Neyse ki bilim insanları buna da bir çare buldu. Otomobil üreticisi Ford, bebekleri kandırarak arabadaymış hissi veren bir beşik geliştirdi. 1 Nisan şakası olmadığından emin olmak için bu haberi vermek için bugüne kadar bekledik.

Yeni doğan bebeğinizi veya küçük çocuğunuzu otomobilinizle gezdirerek uyutmaya çalışmak zahmetli olduğu kadar güvensiz de. Üstelik bu yöntem sürdürülebilir de değil. Neyse ki Ford’un bir çözümü var. “Max Motor Dreams” adlı bu akıllı beşik, bir sürücüye veya herhangi bir gaza ihtiyaç duymadan, hareket eden bir otomobilin hafif nem ve titreşimlerini bebeğe hissettiriyor. Ford’un yaptığı basın açıklamasına göre, yeni anne-babalar, çocuklarının ilk yılında 44 günlük uykuyu kaybediyorlar. Çoğu zaman bir gece sürüşü bebeği sakin tutabiliyor ve bu sayede anne-baba da biraz daha uzun süre uyku çekebilecek.

Sokak ışıkları bile düşünülmüş

Bebeklerin konforu kadar ebeveynler için de can sıkıcı olan bu durumu düzeltmek iç Ford, hareket ve motor gürültüsünü simüle edecek bir ürün geliştirdi. Sokak aydınlatmasına kadar tüm detayların düşünüldüğü beşik, normal bir bebek yatağına benziyor, ancak bir akıllı telefon uygulaması sayesinde çok daha fazlasına sahip.

Gece sürüşleri güvenli değil

Ford uzmanları anne ve babalarla uzun süren görüşmeler gerçekleştirerek ideal ürün için araştırmalarını başlattı. Anne-babaların bu konudaki umutsuz durumunu düzeltmek için yola çıktıklarını söyleyen Max Motor Dreams tasarımcısı Alejandro López Bravo, “Tasarımı yaratmada en büyük yardımcımız ebeveynler oldu. Aile arabasındaki yolculuk bebeklerini uyutmak için harikalar yaratabilirken, zavallı anne-babalar uykusuz kalıyor ve bu süre içinde direksiyon başında dikkatli olmaları gibi bir zorunlulukları var. Max Motor Dreams, bir çok insanın gündelik hayatını biraz daha iyi hale getirebilir” şeklinde konuştuk.

Çıkış tarihi belli değil

Yatağın içindeki hoparlör motor sesleri çıkarıyor, beşik tabanı yavaşça kayıyor, hareket eden bir aracın hissini yapay olarak yeniden yaratıyor. Sokak lambalarını taklit etmek için yanıp sönen LED ışıklarla kaplanmış olan Max Motor Dreams, geliştirilme aşamasında ve Ford’un amacı bir an önce bu ürünü gözlerinden uyku akan anne-babalara sunmak.

Yazar Hakkında

Gazeteciliğe 1996'da, PC Magazine Türkiye’de muhabir olarak başlayan Erdal Kaplanseren; Yeni Yüzyıl, Milliyet, Vatan, Posta ve Hürriyet gazetelerinde teknoloji yazarlığı ve editörlüğü yaptı. PC Magazine, .net ve PCnet gibi dergilerde editörlük ve yayın yönetmenliği görevlerini yürüttü. Kariyerine Radyo Kozmos, NTV Radyo ve CNBC-e ile farklı mecralar ekledi. Hürriyet ve Doğan Burda gruplarında dijital yayıncılık konusunda görevler aldı, yöneticilik yaptı. 2014'te Doğan Grubu'ndan ayrılarak kendi içerik girişimi olan Layka'yı kurdu. Dijital yayıncılık hizmetlerinin yanı sıra Tekno TV adlı video blogu ile Teknolog.com adlı teknoloji haber blogunu hazırlıyor.

İlgili Yazılar