Ev Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Ev Temizliği Nasıl Yapılmalı?

39971

Bugünlerde hepimiz için daha da fazla önem kazanan ve gündemde olan ev temizliği nasıl yapılır konusunu mercek altına aldık.

Hem ev hayatınızın bir rutini olan ev temizliği ve düzeni hem de bugünlerde tüm dünyanın gündeminde olan koronavirüs gibi virüslerin hijyenik ortamlarda barınamıyor olması açısından ev temizliği nasıl yapılır konusu daha da önem kazanmış halde. Biz de sizlere bu konuda yardımcı olmak istedik ve bu yazımızda gerek ev temizliği nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını gerekse ev temizliği listesi ve önerileri bir araya getirdik.

Ev temizliği nasıl yapılmalı?

Öncelikle aşağıda detaylarından bahsettiğimiz şekilde bir ev temizliği planlaması yapmanız çok önemli. Yine aşağıdaki listeden temizlik malzemelerinizi de hazır ettikten sonra sıra geliyor temizlik işlemine başlamaya.

İlk olarak ev temizliği nasıl yapılır sorusunun yanıtını adımlarla verelim. Birinci adım temizleyeceğiniz alanların tozunu almak olacaktır. Tozlanmış olan objeler ve zeminlerin tozunu aldıktan sonra elektrikli süpürge kısmına geçebilirsiniz. Elektrikli süpürge ile tozları ve birikmiş pislikleri ortalıktan kaldırmanın ardından, sıra geliyor vileda gibi bir temizleme aparatı ile yerleri silme işine.

Temizlikle birlikte tüm perdeleri açarak evinizi havalandırmayı da unutmayın ve hem evinizin havasını değiştirmiş olun hem de sinmiş olan tüm kokularla vedalaşın.

Ev temizliği malzemeleri nelerdir?

Peki tüm bu işlemler boyunca ihtiyacınız olacak ev temizliği malzemeleri nelerdir? GittiGidiyor’da her birini kolayca bulabileceğiniz ev temizliği ürünleri aşağıda:

– Mikrofiber bez

– Vileda-kova, mop / paspas

Ahşap temizleyici

Yüzey temizleyici

Mutfak ve banyo temizleyici

Kireç çözücü

Deterjan

Cam temizleyici

Elektrikli süpürge

Tuvalet temizleyici

Halı yıkama

Ev temizliği püf noktaları

ek hayatınızı kurtaracak olan ev temizliği püf noktaları neler? İşte karşınızda birkaç detay:

– Cam temizliğinde mıknatıslı silecekler kullandığınızda işiniz çok daha kolay ve hızlı olacak. Camın her köşesine de ulaşmanızı sağlayacak. Pırıl Pırıl Camlar İçin En Pratik Cam Temizleyiciler yazımızdan tüyoları kapabilirsiniz.

– Halı temizlemek de incelik isteyen bir konudur, çünkü gerek koku gerekse tozu içerisinde biriktirmesi kolaydır. Halınızı süpürmeden önce üzerine karbonat döküp bir saat bekletmenizi ve ardından süpürmenizi tavsiye ederiz.

– Zararlı kimyasal maddeler içeren ve gerek sağlığınıza gerekse gezegenimize tehlike saçan temizlik malzemeleri kullanmak yerine doğal temizlik ürünleri tercih edin. Evinizin Temizliği İçin 10 Doğal Temizlik Malzemesi yazımızı tıklayark ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

– Banyo ve mutfak gibi fayans ağırlıklı bölgeleri temizlerken diş fırçası kullanın. Bu tip bölgelere sıkışmış olan kirleri temizlemek için küçük fırçalar ideal olacaktır.

– Kapı ve pencere kenarları oldukça fazla toz toplayan alanlardır. Size tavsiyemiz buraları düzenli olarak silmeniz olacaktır.

– Yatak odalarında nevresim değişikliklerini mutlaka toz alma işlemi sonrası, süpürme işlemi öncesinde yapın.

– Yerleri silme işleminde ise işe öncelikle süpürgeliklerden başlayın. Ardından köşelere girişin ve tüm zeminleri bu şekilde başlayarak silip tamamlayın.

Ev temizliği planlama

Planlama, ev temizliği işleminin olmazsa olmaz ilk adımıdır. Bunu doğru planlamamanız durumunda iş yükünüz katlanabilir. Bir sildiğiniz yeri bir daha silmeniz gerekebilir ya da kirleri bir oraya bir buraya taşımış olabilirsiniz. Dolayısıyla ev temizliği planı olmadan işe başlamayın. Bu konuda size önerimiz işe öncelikle odalardan başlamanız ve en sona ıslak zemine sahip olan banyo ve mutfağı bırakmanız.

Ev temizliğine en az kullandığınız odadan başlamanızı tavsiye ederiz, böylece temizlik kovanız ilk etapta çok kirlenmemiş olacaktır. Yatak odanızı ve çocuk odasını temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Mutfak da ilk sıralarda olmalı. Mutfağı temizlemeye başlamadan önce mutlaka kovanızın içindeki suyun temiz olmasına özen gösterin, dolayısıyla şu ana kadarki suyu dökün ve yenileyin. Çünkü mutfaklar, koku çekme konusunda oldukça hassastır ve suyun içerisindeki birikmiş olan pislik, kötü bir koku saçabilir.

Ardından salonu ve ardından antreyi temizlemek üzere suyunuzu yenileyebilirsiniz. Son olarak ev temizliği nasıl yapılır listesinin sonunda yer alan banyo temizliğini en sona bırakmanızı tavsiye ederiz.

5 adımda pratik ev temizliği

Evinizi 5 adımda pırıl pırıl yapmaya ne dersiniz? Sağlıklı yaşam, annelik ve ev düzeni gibi birçok farklı konuda pratik fikirleri ve önerileri ile tanıdığımız vlogger İrem Güzey, temizlikte işe yarayacak önerilerini, evde pratik temizleyici yapımını ve neden Philips Marathon Ultimate süpürgeyi tercih ettiğini sizlerle paylaşıyor.