Yapı Oyuncaklarının Çocuklar İçin Faydaları

Yapı Oyuncaklarının Çocuklar İçin Faydaları

1323
main

Birçok ebeveynin önemli ihtiyaçlar listesinin başlarında çocuklar için faydalı oyuncaklar gelir. Çocukların hem güzel vakit geçirmeleri hem sosyalleşmeleri hem de fiziksel ve zihinsel anlamda gelişmeleri açısından önemli olan oyuncaklar farklı yaşlarda farklı roller üstleniyor. Ama en çok da yapı oyuncakları çocuğun gelişimi için önem taşıyor. İşte yapılandırma oyuncakları hakkında bilmeniz gerekenler…

Kendi hikayelerini yaratan çocuklar

Yapı oyuncaklarının çocuklar için faydaları oldukça fazla. Bloklar ve legolar gibi parça birleştirmeli oyuncaklarla oynayan çocuklar, sembolik nesneleri zihinde dönüştürme yeteneğine sahip olurlar. Aynı zamanda hayalgüçleri ve yaratıcılıkları de zenginleşir. Yapılandırma oyuncağı ile oynayan çocuklar hem kendilerini özgürce ifade edebilmeyi öğrenir hem de kendi hikayelerini kurgulayabilme yetisini kazanırlar. Böylece dünyayı da keşfetmiş olurlar.

Farklı ilgi alanlarına farklı yapı oyuncakları


Yapı oyuncakları da diğer birçok oyuncak gibi farklı ilgi alanlarına göre farklı modellere ve faydalara sahiptir. En çok ilgi görenlerden olan tasarım ve teknoloji içerikli yapılandırma oyuncakları çocukların inşaat, kontrol, mekanik ve yapım yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur. Bilim temalı yapı oyuncakları ise çocukların hareket, güç, enerji, araştırma ve deneysel bilim gibi konularda yeteneklerine katkıda bulunur. Sayılar ve şekillerden oluşan yapılandırma oyuncakları ise çocukların matematiksel düşünme becerilerine yöneliktir.

Motor becerileri için bloklar


4-6 ay arası yaştaki çocuklar için parlak renklerde ve farklı şekillerdeki yumuşak blok oyuncaklar, onların renk ve şekilleri daha yakından tanımasına yardımcı olur. 6-9 ay arası çocuklar için tasarlanmış olan blok oyuncaklar ise onların boyut algılarını güçlendirir. 2-3 yaş arasında ise ahşap blok oyuncaklar çocukların el becerisini kuvvetlendirmeye başlar. Çocuklar hayallerini bu blok oyuncaklarla gerçekleştirirken, motor becerileri de gelişiyor olur.

Çocuklar renkli bloklar ile grup halinde oynadıklarında, birlikte problem çözme ve çözüm üretmeyi öğrenirler. Üçüncü yaştan itibaren ise birleştirme, boyama ve yapıştırma gibi aktiviteler sunan maket oyuncaklar ile çocukların yetenekleri iyice gelişmeye başlar.

Bunu da okuyun: Ezo Sunal ile Oyuncak Roket Yapımı
Ezo Sunal Çocuk Atölyesi’nin kurucusu ve eğitimci Ezo Sunal GittiGidiyor Blog için geri dönüştürülebilir malzemelerden oyuncak roket yapımını anlattı. Videoyu izlemek için tıklayın!

Mega bloks ile hayallerindeki karakterler


Fotoğraf: Megabloks

Çocukların yapılandırma oyuncakları ile hayallerini gerçek dünyaya yansıtmaları ne kadar güzelse, favori karakterlerini bloklarla hayata geçirmeleri de bir o kadar güzel! Mega bloks oyuncaklar tam da bu noktada devreye giriyor. Çocukların hem motor becerileri hem de zihinsel gelişimleri için farklı sayıda parçalarla tasarım yapabilecekleri mega bloks Barbie’den Iron Man’e, Power Rangers’tan Hello Kitty’e birçok farklı karakterle karşımıza çıkıyor. Çocuklar mega blok oyuncaklar ile tamamen zihninde yarattığı bir karakteri de gerçeğe yansıtabiliyor.

Çocuklar için inşaat seti: K’nex


Fotoğraf: K’nex

1993 yılında Amerika’da doğan K’nex markası çocuklar için inşaat seti oyuncakları hazırlıyor. İçerisinde plastik çubuklar, dişliler, tekerlekler, bağlantılar gibi plastik malzemelerin bulunduğu K’nex setlerde 5-12 yaş arası çocuklar bağlantı ekipmanlarını bir araya getirerek mimari yapılar oluşturabiliyor.

Bir efsane: Lego


7’den 70’e herkesin favori oyuncaklarından olan Lego da yapı oyuncaklarının en eğlencelileri arasında. 1949’dan bu yana hayatımızda olan markanın girintili ve çıkıntılı parçalarının birbirine kenetlenmesiyle oluşan rengarenk tasarımlarındaki çeşitliliği anlatmamıza bile gerek yok. Çocukların hayalgücü için yüzlerce farklı ürün geliştiren Lego özellikle 7-16 yaş grubu çocukları hedefliyor.

İLGİLİ ÜRÜNLER