Kız Çocuklarının Prenseslik Hayalleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kız Çocuklarının Prenseslik Hayalleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

944
main

Hemen hemen her kız çocuğunun hayallerini süsleyen prensesler onların gelişimi için hangi noktalarda faydalı? Hangi noktalara ise dikkat edilmeli? Yanıtlar bu yazımızda!

Kız çocukları için oyunların doğal bir parçası olan prensesler ebeveynler arasında büyük bir tartışma konusu olabiliyor. Bazı ebeveynler prenseslik aşamasına tamamen karşı çıkıyor. Çünkü kızlarını zayıf rol modellerden ya da kadın stereotiplerinden ve romantik ilişkilerin bulunduğu hikayelerden korumaya çalışmak istiyorlar. Bazı ebeveynler ise bu düşünce şekline katılmıyor, bu sevilen karakterleri çocukların hayal güçlerini geliştirmek ve hayat dersleri öğrenmeleri açısından masum bir eğlence olarak görüyorlar. Amerika’daki Brigham Young Üniversitesi, yaptığı bir araştırmada, prenseslik aşamasından geçmenin potansiyel uzun vadeli riskleri olduğuna işaret etse de, yazar Jerramy Fine, Prenses Savunması kitabında prenseslerin güçlendirici yönlerini ortaya atıyor.

Her masalda olduğu gibi hikayenin birden fazla yanı vardır ve bunu sadece iyi ya da kötü olarak tarif etmeye çalışmak eksik bir anlamadır. Kendi çocuklarınız için neyin doğru olduğuna karar vermeden önce prenses fazının tüm yönlerini anlamaya çalışmak iyi bir fikir olabilir. Böylelikle çocuğunuzu bu dünyanın pozitif etkileriyle beslenmesine katkı sağlarken, negatif olabilecek etkilerinden koruyabilirsiniz.

Prenseslik hayallerinin iyi yönleri

– Bebeklerle oynamak hem onların hayal gücünü geliştirir hem de çocuklarda yaratıcılığı arttırır.

– Prensesler şiddetsiz rol modelleridir.

– Bu hikayeler gerçek sevgiyi teşvik eder.

– Temalar genelde insanları zarafete teşvik eder ve iyi bir tutuma sahip olmaya önem verir.

– Hikayeler, karakterler ve hayatın farklı yolları, gençlik çağlarından başlayarak dünya görüşlerini genişletmeye yardımcı olur.

– Bütün prensesler sadece prenslerini beklemekle kalmaz aynı zamanda birçokları özgür ruhlu, cesur ve kararlıdırlar!

Bunu da okuyun: Çocuğunuzla Yarattığı Eserler Hakkında Nasıl Konuşmalısınız?
Çocuğunuzun yarattığı sanat eserlerine “Çok güzel olmuş” demekle yetinmeyip, yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini geliştirecek sorular sormaya, farklı yorumlar yapmaya ne dersiniz? O zaman bu yazımız size heyecan verecek!

Prenseslik hayallerinin dikkat edilmesi gereken yönleri


– Hikayelerin nasıl yorumlanacağına bağlı olarak, cinsiyetçi kalıplar içerebilir ve dişiliği zayıf, sınırlı olarak tasvir edebilirler.

Prenses kostümleri ve yaşamlarının mükemmeliyetçi yapısı gerçekçi olmayan vücut görüntülerini teşvik edebilir, abartılı tüketim alışkanlıklarının oluşmasına neden olabilir.

– Bazı prenses hikayeleri her ne olursa olsun her şeyin her zaman sonuç verdiğini söyleyen yanlış bir güvenlik duygusunu teşvik edebilir.

– Hem erkek hem de kızlar için Disney prensesleri ile fazla etkileşim, kadının stereotipik davranışının artmasını öngörür.


Özellikle 2-5 yaş arası çocuklara hitap eden bu masallar, sundukları görsel materyaller ile çocukların sosyalleşmelerine katkı sağlamaktadır. Okul öncesi çağ çocukların beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönemlerden biridir ve bu dönemde çocuğun hayal dünyasını baskın bir rol modelle sınırlı bırakmak onun potansiyelini ve yeteneklerini de sınırlamak anlamına gelebilir. Kız çocukları prenseslerin renkli dünyasına yaşıtlarının da etkisiyle heyecanla dalabilirler ancak bu rol modelleri çeşitlendirmek farklı yetenekleri ve güçleri olan masal kahramanlarını onların yaşamlarına sokmak onlara çok daha büyük katkılar sağlayacaktır.

İLGİLİ ÜRÜNLER