Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Önlenir?

6819
main

Hamilelik dönemindeki kaşıntılar neden olur, normal midir ve nasıl geçerler? Yanıtlar bu yazımızda!

Gebelik sürecindeki kadınların neredeyse dörtte birinin hamilelikte kaşıntı rahatsızlığını yaşadığını biliyor muydunuz? Kaşıntının her zaman ciddi bir hastalığın habercisi olması gerekmez, esasında hamilelik dönemindeki kaşıntıların çoğu önemsiz ve kısa dönemlidir ancak uzun süre devam eden şikayetlerde annenin ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek bir durum yaşanmaması için doktorunuzun istediği tetkikleri yaptırıp ona danışmak elzemdir. Peki hamilelik dönemindeki kaşıntılar neden olur, normal midir ve nasıl geçerler?

Cildin gerginleşmeye başlaması kaşıntı yaratabilir

Göğüs ve karın bölgesinde hızla meydana gelen büyüme, cildi gerginleştirir ve kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntılar kimi zaman bu bölgelerde oluşabilecek olan çatlakların da habercisi olabilir. Hamileliğinizin ilk zamanlarından sonuna kadar vücudunuzu doğal bitkisel yağlarla nemlendirmeniz, cilt gerginliğinden kaynaklanan şikayetlerinizi büyük ölçüde azaltır ve hamilelik çatlaklarının önüne geçer. Ayrıca çok sıcak banyo yapmaktan kaçınmak, ılık banyolar yapmak cildin esnekliğini korumasına yardımcı olur.

Cilt mantarlarına dikkat edin

Hamilelik, kan akışının daha hızlı olduğu ve ter bezlerinin normalden daha fazla çalıştığı bir dönemdir. Bu durum meme altı, diz ve dirsek içleri, kasıklar gibi vücudun daha sıcak olduğu beden kıvrımlarında cilt mantarı ve döküntülerin oluşmasına neden olabilir. Vajina çevresindeki kaşıntılar genital mantar enfeksiyonu, anüs çevresindeki kaşıntılar bağırsak parazitlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Doktorunuz mantar enfeksiyonunun nedenine göre güvenli tedavileri size önerecektir.

Egzama rahatsızlığı

Hamilelikte sık rastlanan cilt rahatsızlıklarından biri de egzamadır. Hamilelikten önceki dönemde egzama şikayetiniz varsa gebelik ile birlikte tetiklenebilir ancak hayatlarında ilk defa hamilelik döneminde egzama olun pek çok kadın da bulunur. Vücudunuzu kaşımak tahrişi arttırır ve cildin enfeksiyona açık hale gelmesine neden olabilir. Doktorunuzun verdiği reçete ile birlikte kaşınan bölgelere soğuk kompres yapmak ya da soğuk suyla yıkamak rahatlama yaratacaktır.

Bunu da okuyun: Hamilelikte Uykunuzu Güzelleştirecek 6 Tüyo
Hamilelik ve uyku; hiç de hafife alınmaması gereken bir ikili! Büyüyen karnınızla birlikte zorlaşan uyku düzeninize yapacağınız birkaç dokunuşla o özlediğiniz uykularınıza kavuşmanız mümkün.

Safra yollarınızı kontrol ettirin, karaciğer enzimlerinize baktırın

Uzun süren kaşıntı durumlarında, kontrol edilmesi gereken bir bölge de safra yolları ve karaciğer enzimleridir. Karaciğer ve safra problemlerinden kaynaklanan kaşıntılarda karın bölgesinde kabartılar ve döküntüler görülebilir. Bu nedenlerden kaynaklanan kaşıntılar bebeğe ve anneye zarar verebilecek bir sorunun habercisi olma ihtimali taşıdığından kanda safra asitlerine bakılmalı, karaciğer fonksiyon testleri, hepatit testleri yapılmalı ve süreç doktorunuz tarafından izlenmelidir.

Hormonal değişimler

Özellikle östrojen hormon seviyesindeki artış, el ve ayak içlerinde kaşıntılara neden olabilir. Bu nedenden oluşan kaşıntılar doğumdan hemen sonra azalarak son bulur.

Doğal kozmetikler kullanın

Hamilelik döneminde cildinizin normalden daha aktif ve duyarlı olduğunu söylemiştik. Bu dönemde cildi nemli tutmak önemlidir bununla birlikte kullandığınız kozmetik ürünlerinin içeriğinin doğal olmasına, güçlü parfümler içermemesine dikkat edebilirsiniz. Güvenli bir tercih olarak cildin nemli kalmasına katkı yapan yulaf içeren doğal ürünleri kullanabilirsiniz.

Rahat giysiler giyinin

Hamilelik kaşıntılarının pek çoğu sıcakla tetiklenir. Bu dönemde lastikli kısımları sıkmayan, pamuklu ve bol kıyafetler tercih etmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Sentetik ve dar giysiler sizi daha çok terletir ve sıkıntılarınızın artmasına neden olabilir.

İlgili Yazılar