Fransız ve Amerikalı Anneler Arasındaki Farklar

Fransız ve Amerikalı Anneler Arasındaki Farklar

824
main

Konu annelik olduğunda kültürler arası farklılıklar dikkat çekici olabiliyor. Fransız kültürü lezzetli yemekleri, ikonik moda ile dekorasyon anlayışı ve daha nice karakteristik özellikleri ile dünyayı kendine hayran bırakır. Onları bu yaratıcı şıklığa motive eden ebeveynler nasıllardı acaba?

Bu soru uzun yıllardır Amerika’da yaşayan Fransız asıllı Florence Mars (Fransa’nın ünlü giyim markası Bonpoint’in bebek giyimi bölümü müdürü ve üç çocuk annesi) ve onun yakın arkadaşı Pauline Lévêque’in (gazeteci ve ressam) de kafasını kurcalamış olmalı ki New York ve Paris ebeveynlik stillerini bir kitapta toplamışlar.

İki ülke arasındaki birçok farklılığın altını esprili bir dille çizdikleri ‘Say Bonjour to the Lady: Parenting From Paris to New York’ isimli kitapları, birbirinden güzel illüstrasyonlar da içeriyor. Çocuk yetiştirme konusundaki kontrasta rağmen, Mars ve Lévêque, gelecek nesiller için ideal eğitimin her iki yaklaşımın kombinasyonundan oluşabileceğini düşünüyor. İşte kitaptan dikkat çekici kısımlar eşliğinde Fransız ve Amerikalı anneler arasındaki farklar!

Amerikalı ve Fransız annelerinin yeni doğmuş bebeklerine davranışlarının farkları

Fransız anneler Amerikalı annelere göre bebek emzirmek konusunda daha rahatlar. Bebeği emzirmek gibi emzirmemek de bir seçenek. Öte yandan Fransızlar uykudan önce bebeğin ağlamasına izin verirler. Bu sayede bebek üç ay gibi bir sürede daha rahat uykuya dalmayı öğrenir.

Annelerin çocuk yetiştirmeye bakışlarındaki farklar

Amerikan çocuk yetiştirme tarzı daha çocuk merkezli iken Fransız yetiştirme tarzının oldukça geleneksel olduğunu söyleyebiliriz. Fransız çocuklarından beklenen, hayata ve anneye uyum sağlamaktır, Amerika’da ise çocuğun rahatlığı ve konforu ön plandadır. Fransız annelerin çocuklarının, kuralcılığa uyum sağlamaları, prensip sahibi olmaları beklenirken, Amerikalı annelerin çocuklarından beklentileri rahatlık ve dobralıktır.

Amerikalı ve Fransız çocuklarının sosyalleşme alışkanlıklarındaki farklar

Amerikalı aileler çocuklarının programlarını oyun günleri, doğum günü partileri, spor aktiviteleriyle doldurmayı çok sever. Fransız çocuklar ise daha çok ailelerinin sosyal programlarına dahil olmalıdır. Fransız aileler için çocuklarının sosyal ortamlarda nazik olması oldukça önemlidir. Örneğin; “merci”, onların günlük yaşımdaki en önemli sözcüklerden biri olabilir. Amerikalı aileler ise bu konuda da rahatlığı ön planda tutar. Çocukların hayatındaki yetişkinleri ilk isimleri ile çağırması Amerikalı bir aile için makuldür.

Bunu da okuyun: Rosie Dutton’dan Düşüncenin Gücünü Kanıtlayan Elma Deneyi
İngiltere’nin ünlü çocuk eğitim merkezlerinden Relax Kids, çocuk gelişimi konusundaki yenilikçi fikirleriyle ön plana çıkıyor. Tüm dünyadan eğitmenlerin katkılarıyla rahat, başarılı ve özgüvenli çocuklar yetiştirilmesini amaçlayan ders programları düzenliyor.

Amerikalı ve Fransız çocuklarının okul eğitimleri arasındaki farklar

Amerika’da okul eğitiminde çocukların ilgi ve merak duygularını temel alan ve bu konuda onları motive eden bir yaklaşım hakimken, Fransa’da öğretmenlerin memnuniyet standartları yüksektir ve öğrenciler bu standartları sağlamak için de çalışır.

Amerikalı ve Fransız annelerinin çocuklarını giydirme konusunda farklılıkları

Amerikalı anneler çocuklarının kıyafetleri konusunda çok rahatlar. Amerikan çocukları pijamaları ile rahatça her yere giderken, Fransız anneleri çocuklarının mutlaka iyi giyimli olmasına dikkat ederler.

Fransız ve Amerikalı çocukların beslenme alışkanlıkları arasındaki farklar

Yeme içme alışkanlıkları ile ilgili olarak da Fransa’da pek çok kural bulunur. Amerika’da ise hemen hemen hiç kural yoktur. Örneğin Fransa’da kahvaltı ve öğlen yemeği arasında atıştırma yer almaz. Pizza ve patates cipsi bazı günler okuldan sonra yenebilen besinlerdir ve en önemli kurallardan birisi 3 yaşından büyük tüm aile üyelerinin akşam yemeğinde bir arada olmasıdır. Amerika da ise 7/24 açık büfe atıştırmalık ve içecek bulmak mümkündür.