Çocuklarınızla Birlikte Yapabileceğiniz 6 Ev Yapımı Oyuncak

Çocuklarınızla Birlikte Yapabileceğiniz 6 Ev Yapımı Oyuncak

3357

Sanki hayatlarındaki yegâne amaçları oyun oynamakmışçasına oyuncaklara düşkün olan çocukların bir bildikleri var: Çocuklar hayatı oyunla öğrenirler. Hatta sevdikleri oyuncaklar onların ilgi alanlarının, yeteneklerinin, becerilerinin ne olduklarını gösteren önemli işaretlerdir.

Kendilerini ve hayatı keşfetmelerini sağlayan bu kocaman oyuncak dünyasına ebeveyn olarak kendi ellerinizle katkıda bulunmak ister misiniz? Ev yapımı oyuncaklar, çocukların becerilerini ve hayal güçlerini geliştirmekle kalmaz, onlarla yapacağınız tüm aktiviteler gibi siz biricik ebeveynleri ile aralarındaki bağı da güçlendirir. İşte evde çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz oyuncaklar:

1. Langırt

brightside.me
Kolay oyuncak yapımı ve malzemeleri ile ilgili fikir arayanların çok hoşuna gidecek bir öneri ile başlıyoruz: Evde langırt yapımı. Bir ayakkabı kutusu, mandallar, ahşap çubuklar, yapıştırıcı ve langırt topu ile bu iş tamam!

2. Karton ev

revistaartesanato.com.br
Çocuklar kendi boyutlarına uygun, içini istedikleri gibi döşeyecekleri karton evlere bayılıyorlar. Kartondan oyuncak ev yapımında boş koliler ana malzemeniz olacak. Evi istediğiniz gibi süsleyebilir ve boyayabilirsiniz.

3. Labirent

brightside.me
Bir tepsi neden sadece çay-kahve taşımak için kullanılsın ki? Ahşap çubukları aralıklı bir şekilde tepsiye yapıştırarak oyuncak labirent yapmanız sadece birkaç dakikanızı alır. Çocuğunuz misketleri çubukların arasından geçirmeye çalışarak hem becerilerini geliştirecek hem de çok eğlenecek.

4. İnşaat oyun alanı

http://frogsandsnailsandpuppydogtail.com/
Plastik bir kutuya kinetik kumu ve çakıl taşlarını doldurun. Oyuncak traktör ve iş arabaları ile çocuğunuz kendisini gerçekten inşaat alanında gibi hissetsin. Kim bilir, belki büyüyünce mühendis olur.

5. İpli fırfır

thecrafttrain.com
İlgi çeken kartondan oyuncak yapımı fikirlerinden biri de ipli fırfır. İster gökkuşağının tüm renkleri ister başka renkler ve desenlerin olduğu yuvarlak kâğıtları kartonlara yapıştırın. Kartonların ortasına ikişer tane delik açın ve fotoğraftaki gibi ipi geçirin. Fırfırınız hazır.

6. Halka oyunu

brightside.me
Halkaları uzaktan bir direğe geçirmek, her dönem sevilen oyunlardandır. Kâğıt tabakları halka şeklinde kesip farklı renklerde boyayın. Halkaların geçeceği direk için de kâğıt havlunun rulosunu kullanabilirsiniz. İsterseniz farklı desenlerdeki kâğıt tabakları da tercih edebilirsiniz.