Çocuklarla Bahar Aylarında Yapabileceğiniz 5 Aktivite

Çocuklarla Bahar Aylarında Yapabileceğiniz 5 Aktivite

1605
main

Havaların ısınması, çiçeklerin tüm renklerini kendini göstermesi derken çocuklar için de harika bir mevsim başlamış oldu! Çocuklarınızın doğanın güzelliklerini keşfetmesi, temiz hava alması ve hayalgüçlerini geliştirmesi açısından çocuk gelişimi için son derece önemli olan açık hava aktiviteleri hem onlar hem sizler için çok eğlenceli olacak. İşte çocuklarla bahar aylarında yapabileceğiniz aktiviteler!

1. Piknik zamanı


Bahar mevsiminde ailece yapılabilecek en keyifli aktivitelerin başında şüphesiz piknik gelir. Piknik örtünüzü, sepetinizi hazırlayın. Çocuklarınızın favori oyuncaklarını yanınıza alın ve tüm gününüzü parklarda, korularda piknik yaparak geçirin. Siz keyifle kitabınızı okurken, çocuğunuz ister atlama ipleri, topları ya da oyuncaklarıyla, ister doğadan topladıklarıyla, ister parkta tanışacağı diğer çocuklarla oyun oynasın. Pikniğinizde pratik yemekler de olmazsa olmazlar arasında. Pikniklerin Yıldızı Olacak 8 Pratik Yemek yazımızı tıklayarak hazırlayabileceğiniz birbirinden lezzetli fikirleri okuyabilirsiniz.

2. Uçurtma keyfi


Açık havada çocuklarla yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arasında uçurtma uçurmak da yer alır. GittiGidiyor’da bulabileceğiniz onlarca uçurtma modeli arasından çocuğunuzla birlikte seçiminizi yapın. Sokak oyunları kültürünün en eski oyuncaklarından olan uçurtmanın çocuk gelişimi için faydaları saymakla bitmez. Çocuklar, uçurtma ile geniş bir alanı dikkatli bir şekilde kullanmayı ve çevreye uygun davranabilmeyi öğrenirler. Aynı zamanda uçurtma uçurmak çocukların ince motor, kaba motor ve el-göz koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur.

3. Rengarenk çiçekler toplamak


Bahar mevsimiyle birlikte etrafımız rengarenk çiçeklerle dolmaya, yeşillikler kendini göstermeye başladı. Çocuğunuzla birlikte doğanın uyanışını tecrübe etmek için yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden biri de çiçek toplamaktır. Hazır papatyalar, laleler derken etraf sarı, mor, pembelerle dolmuşken, çocuğunuzu renklere göre kategorilere ayırarak çiçek toplamaya teşvik edin. Topladığınız çiçekleri birlikte eve götürerek vazolara koyun ve doğanın izlerini evinize taşımanın keyfini ona yaşatın! Ya da topladığınız çiçeklerle taçlar, kolaj çalışmaları yaparak yaratıcılığını geliştirin.

Bunu da okuyun: Masal Kitaplarına Göre Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler
Çocuklara okumayı sevdiren masalları bir adım daha öteye taşıyıp çok keyifli aktivitelere dönüştürebilirsiniz.

4. Tohumdan bitki yetiştirmek


Baharın gelişiyle birlikte tohum ekme vakti de geldi çattı. Bu güzel aktiviteyi çocuklarınızla birlikte yaptığınızda doğanın gücünü yakından tanımış olacak. Tohumları birlikte ektiğinizde ve tohumun nasıl çimlenip fide verdiğine şahit olduğunda çocuğunuz adeta büyülenecek. Çocuğunuzla birlikte tüm bu süreci aşama aşama fotoğraflayın ve her şey bittiğinde evinizde bu fotoğraflardan bir sergi yapın.

5. Kuşlara yemlik yapmak


İnsan aklının pratiğe dönüştüğü noktada hem faydalı olup hem de biraz eğlenmek istemez misiniz? Üstelik çocuğunuzla birlikte! Öyleyse gelin dışarıdaki kuşlar için kullanılabilecek özel yemlikler tasarlayalım. Nasıl mı? Dışarıdaki Kuşları Beslemek İçin Kolayca Tasarlayabileceğiniz 5 Yemlik yazımızı tıklayın ve farklı malzemelerle yapabileceğiniz kuş yemliklerine göz atın. Böylece çocuğunuzun hayvanlarla olan iletişimi kuvvetlenecek hem sokaktaki hayvanlar için yardım etmeyi öğrenecek hem de keyifli vakit geçirecek.

İLGİLİ ÜRÜNLER

İlgili Yazılar