Çocuklarda Yüzme Korkusunu Aşmanın Yolları

Çocuklarda Yüzme Korkusunu Aşmanın Yolları

1634
main

Neden bazı çocuklar suya balık gibi atlarken, bazıları ondan korkar? İşte çocuklarda deniz ve yüzme korkusunun nedenleri ve bunun için alabileceğiniz önlemler.

Çocuklarda farklı nedenlerden ötürü su korkusu gelişebilir. Yeni bir deneyim olması, ebeveynlerin yaşadığı korkuları çocuğuna yansıtması ya da suyla ilgili kötü bir olay yaşamış olmak gibi şeyler çocuklarda yüzme korkusu için başlıca nedenler arasında sayılabilir. Korkuya sebep olan şeylerden bağımsız olarak, çocuğunuzun bu durumu aşmasına yardımcı olmak önemlidir, böylece mümkün olan en erken yaşta suda güvende kalabilirler.

Çocuğunuz yüzmeyi öğrenmekten korkuyorsa, aklınızda bulundurun

– Suya korku ile yaklaşan bir çocuğa yüzme öğretirken onun güvenini kazanmak gerekir. Korkan çocuğa sürekli güven vermek, öğrenmeyi aşamalı tutmak ve tüm süreç boyunca nazik ve pozitif bir yaklaşımda olmak önemlidir.

– Korkunun çocuğun yaşı ilerledikçe azalacağını düşünmek çok doğru değildir. Suyun pozitif ve güvenli bir ortam olarak gösterilmesi her yaşta çocuk için korkuyu aşmaya yardımcı olacaktır.

– Yüzmeyi öğrenirken çocuklar, korku ya da endişe değil, öğrenmekten mutlu, rahat ve mutlu hissetmelidir.

– Üstesinden gelinmesi ve destek olunması gereken ilk konu korkudur, sonrasında yüzmeyi öğrenmek çok kolaylaşacaktır.

Çocuğunuzun mutlu ve rahat şekilde suya girmesine yardımcı olun

Çocuklar yüzme havuzuna ya da denize girmeye zorlanmamalıdır. Çocuğunuzun hangi aşamada strese girmeye başladığını gözlemleyin. Suya yaklaştığında mı? Suya girmeye başladığında mı? Çocuğu suya bırakmaya başladığınız da mı? Yüzmenin hangi aşamasının çocuğunuzu korkuttuğunu bilmeniz önemlidir. Eğer yüzmenin fikri bile onu geriyorsa bir süre birlikte yüzen diğer insanları ve ortamı gözlemleyebilirsiniz. Çocuğunuz suya girmek konusunda rahatlayana kadar bu gözlemleri tekrarlayabilirsiniz. Havuz ya da deniz ziyaretlerinize su oyuncakları getirip onunla birlikte oyun oynamakta rahatlamaya çok yardımcı olacaktır.

Bunu da okuyun: Soru-Cevap: Mehmet Vefa ile Çocuklar ve Yüzme Üzerine
GittiGidiyor Blog olarak Mehmet Vefa’dan çocuklar ve yüzme üzerine birbirinden değerli bilgiler edindik. Çocuklarla kurduğu iletişimden çocuklar için yüzme tekniklerine Mehmet Vefa ile sohbetimizi keyifle okumanız dileğiyle…

Suyun içindeyken, çocukların sizin tarafınızdan rahat tutulmalarına yardımcı olun

Çocuğunuz su kenarında daha rahat hissetmeye başladıktan sonra ondan oyuncaklarını suya atmasını isteyebilirsiniz. O bunu yaptıkça siz de oyuncakları ona getirerek bir oyun başlabilir böylece suya temasın hazırlık aşamasına geçebilirsiniz. Bir süre sonra ondan suya düşen oyuncakları almanızda size yardımcı olmasını isteyin. Çocuğunuzun yaşına göre kullanılan oyuncakları ve oyun şeklini değiştirebilirsiniz. Başlangıçta tüm oyunları sığ suda oynamanız, ona her zaman bir kol mesafesinde bulunmanız güven duygusunun pekişmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuz ayaklarının yere bastığı yerde keyifle vakit geçirmeye başladıktan sonra, yavaş yavaş ayaklarını yerden kesmesini isteyin ve bunu her yaptığında çocuğu belinden kavrayın, bırakacağınız zaman birkaç saniyeden uzun bırakmayıp tutma ve bırakma zamanlarını ona mutlaka söyleyin. Bırakma süresini o kendini rahat hissettikçe aşamalı olarak uzatabilirsiniz.

Çocuğunuzu zorlamayın

Bu faaliyetlerin her birini çocuğunuz rahatlayana kadar tekrar etmeniz, ona karşı sabırlı ve olumlu bir tavır içinde olmanız oldukça etkili olacaktır. Suda kalma sürelerini kısa tutup (20 dk civarı ile başlayabilirsiniz) bu süreyi yavaş yavaş uzatmak da adaptasyonunu kolaylaştırır.

Akranlarının baskılarına dikkat edin

Su korkusu olan çocukların bu korkuyu taşımayan diğer çocuklar ile birlikte yüzmeyi öğrenmesi onlar için çok daha zorlayıcı ve stresli olabilir. Çocuğunuz yüzmeyi bir okulda öğreniyorsa, onun öğrenme hızı ile ilerleyen tek kişilik dersler daha etkili olacaktır. Çocuğunuz suyun içinde konforlu ve özgür olabileceğini bir süre sonra keşfetmeye başlayacaktır, sadece bu bazen biraz daha uzun zaman gerektirebilir.

İlgili Yazılar