Çocuğunuzla Yarattığı Eserler Hakkında Nasıl Konuşmalısınız?

Çocuğunuzla Yarattığı Eserler Hakkında Nasıl Konuşmalısınız?

797
main

Çocuğunuzun yarattığı sanat eserlerine “Çok güzel olmuş” demekle yetinmeyip, yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini geliştirecek sorular sormaya, farklı yorumlar yapmaya ne dersiniz? O zaman bu yazımız size heyecan verecek!

Küçük çocuğu olan annelerin içinde kendilerini kolayca görebilecekleri bir senaryo yazalım. Çamaşır yıkarken, altı yaşındaki oğlunuz sanat yapıyor ve ortalık epey karışıyor! Ortamın dağınıklığına müdahale etmek için doğru bir zaman olmayabilir çünkü fark ediyorsunuz ki kendisi bir şey çizmenin tam ortasında… Bu bir hayvan, ancak daha önce görmediğiniz bir hayvan. Tahmin etmeye çalışırsanız bir memeli olduğunu söyleyebilirsiniz. Oğlunuz sizi resme bakarken fark ediyor, hemen soruyor “Beğendin mi?”, cevabınız “Evet!” Çocuğunuzun yaptığı pek çok şeyi sevdiğiniz gibi bu da güzel. Cevabı ona “çok güzel olmuş, aferin” diyerek veriyorsunuz, size gülümsüyor ve çizimine geri dönüyor. Sonra siz de çamaşırlara geri dönüyorsunuz.

Buna benzer sahneler hayatınız da mutlaka olmuştur. Çocuğunuz aldığı iltifattan memnun görünüyordur. Acaba bu gibi durumlarda çocuğunuzun ortaya çıkardığı şeyle ilgili daha fazla yorum yapmanız mümkün müdür? İşte size çocuğunuzun ürettiği eserleri yorumlamakla ilgili bazı ipuçları.

Eserin belli detayları ile ilgili konuşmayı deneyin. Bırakın basit olsun. Şunlara dikkat edebilirsiniz:

Renk: Resimde hangi renkler var, onlara dikkat edin. “Hımm ne kadar parlak bir kırmızı”, “Vay be şu yeşile bak” gibi…

Şekil: Resmindeki şekiller neler? Yuvarlak olan parça var mı? Kare? Üçgen? “Bu köpeğin kafası çok yuvarlak ve sivri kulakları üçgen formunda” gibi şekilsel öğelere vurgu yapan yorumlar yapabilirsiniz.

Karşıtlık: Resimde farklı renkler ve şekiller var mı? Bunlar birbirlerine yakın mı, yoksa birbirlerinden uzak mı? “Bu yeşil koyu ve bu sarı çok soluk. Onları bir araya getirme şeklin renklerini daha iyi fark etmemi sağladı” gibi yorumlarla karşıtlıklara dikkatini çekebilirsiniz.

Kompozisyon: Eserin bir bölümü başka bölümlere göre daha yoğun mu? Yoğunluk üstte mi, yoksa altta mı? “Bunların hepsi alt bölümde bir araya getirilmiş ve daha sonra üst kısımda neredeyse hiçbir şey yok. Böyle büyük bir alanı boş bırakman çok ilginç bir seçim” gibi kompozisyona yönelik yorumlar yapabilirsiniz.

Her sanat eseri aynı zamanda bir çeşit yolculuktur

Ona bu süreçle ilgili bazı sorular da sorabilirsiniz. Birkaç örnek verelim. “Bunu yapmak nasıl bir şeydi? Parçaları hangi sıra ile yerleştirdin? Resim yapmayı seviyor musun, resim yaparken en çok neden hoşlanıyorsun?”

Yolculuğun çizim bittikten sonra da devam ettiğini unutmayın

Çocuğunuza bu eserin asılmasını isteyip istemediğini sorun. “Bu resmi nereye asmak istersin?” Ve “Kimlere göstermek istersin?” gibi sorular, çocuğunuzun sanatına nasıl dokunduğunuz, aynı zamanda çaba ve hayal gücüne verdiğiniz değeri ona gösterme şeklinizi gösterir.

Bunu da okuyun: Çocuk Odalarında Yaratıcılığı Artıracak 5 ÖneriÇocuğunuzun odasında dikkat edeceğiniz birkaç ufak detay ile onun yaratıcılığına oldukça fazla katkıda bulunabilirsiniz. İşte çocuk odalarında yaratıcılığı artırmak için dikkat edebileceğiniz 5 şey!

Anlam tuzağından kurtulun

Çocuğunuzun sanatı ile çocuğunuzun yaşamı arasında bağlantı kurmaya çalışmak doğaldır. Yine de neden yaptığı şeyi neden çizdiğini sormaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Evet, bir sanatçının çalışması, çevredeki insanlara, yerlere ve olaylara doğrudan şekilde karşılık verebilir. Fakat sanatsal süreç sezgisel ve karmaşıktır.

Çocuğunuz, çizmesine neden olan şeyin farkında olmayabilir. Veya birçok nedenden dolayı yaptığı şeyi çizmiş olabilir. Çocuğunuzun çiziminde bulunan bir unsuru merak ediyorsanız merakınızı dile getirerek “Bu ev ile ilgili şeyleri merak ettim” diye sorabilirsiniz.

Bütün çocuklar sanatçıdır

Onları yaratım sürecini destekleyecek bir ortamda yetişmesi, sanatı yaşamına hayatı boyunca katacağı bir alan açacağı gibi, onun bu sürecine tanıklık etmek sizin açınızdan da enteresan ve ufuk açıcı olacaktır.

İlgili Yazılar