Bebekler İçin Beşik Nasıl Seçilir?

Bebekler İçin Beşik Nasıl Seçilir?

1304
main

Yenidoğan bebekleri için yatak odası hazırlıklarının başında bebek beşikleri gelir. Bebeğinizin ilk zamanlarında en çok vakit geçireceği yer olan bebek yatakları malzemesinden ergonomisine, birçok anlamda önem kazanır. İlk aylarda bebeklerin anne sütü mesaileri nedeniyle annenin yanında olması gerektiğinden, beşikler yenidoğan alışverişi için listenin en başında geliyor. Peki beşik seçerken nelere dikkat etmeli ve hangi beşik sizin için en doğru? Güvenlikten beşik modellerine, merak ettikleriniz bu yazımızda!

Taşınabilirlik ve sağlamlık


Bebek beşikleri için önemli olan detayların başında taşınabilirlik gelir. Bebeğinizin sürekli gözetiminiz altında olması için portatif beşik modelleri önem kazanır. Bu taşınabilir beşikler de hafif malzemeden tekerlekli ayaklara, birçok farklı detaya sahiptir. Aynı zamanda katlanabilir beşik modelleri de taşınabilirliğe önem veren ebeveynlerin tercih ettiği modeller arasındadır.

Elbette taşınabilirlik söz konusu olduğunda güvenlik de gündeme geliyor. Beşiklerin güvenliği için mutlaka sağlam ve dengeli durup durmadığını test etmenizde fayda var. Katlanabilir beşik modellerinde ise güvenlik kilidi olması en önemli konulardan biri. Beşiklerin özellikle bağlantı noktalarındaki malzemeleri ve işçilik kalitesini de kontrol etmenizde fayda var. Tekerlekli beşik modellerinde ise mutlaka tekerleklerin güvenli bir şekilde sabitlenip sabitlenmediğini kontrol etmek gerekir.

Bunu da okuyun: Bebek Odası Hazırlamanın Olmazsa Olmazları
Ailenizin yeni üyesi için bir oda hazırlamanın vakti geldi. Ama işe nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. O halde sizin için önerimiz, öncelikle bebek odasının olmazsa olmaz parçalarını belirlemeniz

Sağlıklı ve doğru malzeme


Bebek beşiği ya da bebek karyolası alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de malzemedir. Mümkün olduğu kadar doğal malzeme seçilmesi gerektiğinden ve hem güvenlik hem sağlık açısından etkili olacağından ahşap beşik modellerini tercih etmekte fayda var. Özellikle masif ahşap, bulunduğu ortamdaki bağıl nemi %50 oranında hapsetme özelliğine sahip olup nemi dengelemesinden ötürü öncelikli tercihiniz olmalı.

Güvenlik detayları


Bebekler için güvenli beşik bulma konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Birincisi bebek beşiklerinin herhangi bir kısmının sivri olmaması… Dokunduğunuzda pürüzsüz bir yüzeye sahip olması ve keskin hatlı kıvrımlara sahip olmamasına özen gösterin.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken güvenlik detayı da parmaklıklar. Hemen hemen her beşikte bulunan parmaklıkların kimi zaman bebek için tehlike arz edebileceğini unutmayın. Dolayısıyla parmaklıkların indirme ve kaldırma mekanizmalarının güvenli olup olmadığını kontrol edin. Aynı zamanda parmaklık aralıklarının 5-7 cm arasında olması gerektiğini unutmayın ve geniş ya da dar parmaklıklardan uzak durun.