Anne Bebek Yogası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anne Bebek Yogası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1098
main

Hem bebeğinizin hem sizin fiziksel ve zihinsel gelişimine fayda sağlayan; birlikte yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri olan anne bebek yogasını daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Doğum aslında bir mucizedir. Ancak anneliğin ilk dönemleri yaşanabilen uykusuzluk, şiddetli hormonal dalgalanmalar, depresif duygular ve fiziksel yorgunluklar bu mucizenin keyfini çıkarmayı bazıları için zor hale getirebilir. Anne bebek yogası, yeni doğmuş bebeğinizle yapabileceğiniz, size ve bebeğinize fiziksel ve ruhsal olarak iyi gelecek bir alternatif olarak tasarlanmıştır. İster yoga ile geçmişte tanışmış olun, isterseniz bebeğiniz birlikte bu yolculuğa başlayın; bebeğinizle birlikte yeni yaşamınıza uyum, eğlence, fiziksel rahatlama, sağlık kazandıracak saatler geçirmeniz anne bebek yogası ile mümkün. Bu yazımızda anne bebek yogasının faydaları nedir, ondan bahsedeceğiz.

Annenin fiziksel sağlığına iyi gelir

Hamilelikten sonra eski gücünü ve formunu toparlamaya çalışan bedeninizi güçlendirir. Meditatif yoga pozlarında biraz zaman geçirmek kısa dönem hafızasını kuvvetlendirir.

Sindirimi kolaylaştırır

Özellikle kalça ve karın bölgesini çalıştıran hareketler gazlı ve kolik bebekleri rahatlatan aktiviteler arasındadır. Bazı hareketler ders dışı zamanlarda da tekrar edilerek, bebeğin sıkıntıları iyileştirilebilir.

Bebeğiniz ile sosyal hayatınıza devam edebilmenizi sağlar

Özellikle anneliğinizin ilk ayları bebek bakımına adapte olmakla geçer ve bu durum sizi daha çok ev içinde bir hayata doğru sürükler. Anne bebek yogası benzer duygular yaşayan, benzer dönemlerden geçen başka anneler ile tanışmak ve arkadaş olmak için keyifli bir karşılaşma ortamı sağlar. Deneyimlerin paylaşımı annelerin erken dönem bebek bakım stresi ile baş etmelerine yardım eder.

Bunu da okuyun: Bebeklerin Daha Güçlü Olmasını Sağlayan 4 Egzersiz
Bebeğinizin gelişimi esnasında çok daha güçlü kaslara sahip olması için kolayca uygulayabileceğiniz egzersizleri keşfedin.

Bebeğinizin uyku düzenine yardımcı olur

Yoga hareketleri, bebeği ve sizi fiziksel olarak rahatlatır, bebeğinizin normal bir günden daha fazla aktif olmasına neden olur. Bu da, daha derin uyumasına yardım eder.

Bebeğinizi nasıl taşıyacağınızı öğretir:

Bebeğinizi taşımak sırtınızı zorlayabilir. Sırt kaslarını esnetmek ve güçlendirmek, bebeğinizi taşırken daha doğru pozisyonlarla vücudunuza dengeli yüklenerek taşımayı öğrenmek yaşam kalitenizi ve enerjinizi arttırır.

Anne bebek bağını güçlendirir

Esasında bebekler, annelerine kendilerine nasıl bakılacağını öğretirler. Annelerin onları dinlemeyi öğrenmesi biraz zaman alabilir. Anne bebek yoga egzersizleri sadece fiziksel hareketleri değil; dokunmak, bakmak, dinlemek gibi farkındalık çalışmaları da içerdiğinden anne bebek arasındaki bağı güçlendirir ve iletişimi arttırır.

Bebeğinizin sağlıklı gelişmesini sağlar

Bebeğinizin kas gelişimine yardımcıdır, vücut sistemlerinin dengeli çalışmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bebeğiniz ile birlikte iyi vakit geçirirsiniz

Bebekler yoga pozlarındaki eğlenceli hareketlerden çok hoşlanır, zaman zaman da sizi keyifle izlerler. Bu oyunlu ortam bebeğinizin neşesiyle neşeleneceğiniz bir zaman geçirmenizi sağlar.